25 kwietnia 2014 roku w miejscowości Fengjing dystrykt Szanghaj odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia pierwszej polskiej inwestycji turystycznej Shanghai Polonia Park. Honorowy patronat nad tą uroczystością objął Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Szanghaju Pan Krzysztof S. Smyk. Patronowaniu temu wydarzeniu podjęła się również Polsko - Chińska Izba Przemysłowo – Handlowa. W uroczystości tej uczestniczyli dygnitarze chińscy z krajowych i regionalnych organizacji turystycznych oraz wybitni chińscy przedsiębiorcy. Stronę polską reprezentowali Konsul Generalny R.P. w Szanghaju Pan Krzysztof S. Smyk, szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Szanghaju Pan Andrzej Pieczonka, Prezes PCHIPH w Gdyni Pan Qu Daqing, a także przedstawiciel Home Office w Ch.R.L Polskiej Organizacji Turystycznej - dr Robert Pawlik.
Prezes Izby w swoim wystąpieniu pogratulował polskim inwestorom konsekwencji w dążeniu do celu. Zachęcił też polskich przedsiębiorców do przeprowadzania inwestycji na terenie Chin. Zapewnił o wsparciu Izby przy realizacji kreatywnych i wizjonerskich pomysłów. Teraz Polska ma swój czas w Chinach. Rynek otwiera się na kapitał zewnętrzny a przywódcy chińscy zachęcają do budowania innowacyjnych pomostów. Warto dobrze wykorzystać tę otwierającą się szansę rynkową. Polsko-Chińska Izba Przemysłowo –Handlowa dla wielu biznesmenów staje się przewodnikiem po Państwie Środka. Zapraszamy przedsiębiorców do współpracy.
Shanghai Polonia Park zajmuje obszar o powierzchni 2 200 m2. Równolegle względem siebie w odległości 20 metrów wybudowane zostały na jego terenie dwa obiekty: Polonia Centrum oraz odwrócony dom – dom do góry nogami.
Polonia Centrum - dwupoziomowa checz kaszubska wykonana z duża starannością w zachowaniu charakteru regionalnej karczmy polskiej a także dbałością o detale wykończenia wnętrza i wystroju – powierzchna budynku 360 m2 ,
- z przeznaczeniem parteru na regionalną restaurację celem promocji polskiej sztuki kulinarnej, polskiej sztuki ludowej a także ukazania różnorodności tradycji polskich regionów,
- z przeznaczeniem piętra na cele promocji polskich regionów, miast, polskich wydarzeń targowych, polskich przedsiębiorstw, ukazania piękna i różnorodności polskiego krajobrazu a także walorów turystycznych Polski,
Kaszubski drewniany polski dom odwrócony – dom do góry nogami w tradycyjnym polskim regionalnym stylu kaszubskim o powierzchni około 300 m2. Dom oparty na konstrukcji stalowej. Wybudowany jako atrakcja turystyczna stanowiąca indywidualne wyzwanie dla zmysłu równowagi odwiedzającego.
Zwiedzenie polskiego domu do góry nogami stanowi alegorię postrzegania współczesnego świata – każdy z nas widzi go inaczej. Mamy różne doświadczenia życiowe, różne wykształcenie, pochodzimy z różnych kultur, różnych środowisk, mówimy różnymi językami, różnymi dialektami, różni nas ilość lat jaką wydeptujemy ścieżki naszego życia jednak wszyscy w domu odwróconym jesteśmy równi i wszyscy wychodzimy z niego lekko zakręceni i uśmiechnięci.
Wierzymy głęboko, że polski dom do góry nogami przyniesie wymierne efekty w postaci ożywienia ruchu turystycznego gminy Fengjing i przyciągnie polskich inwestorów do Chin. Życzliwość z jaką spotkaliśmy się w dystrykcie Szanghaj spowodowała, iż nosimy się z przeprowadzeniem dalszych inwestycji w Chinach. Otwarci jesteśmy na wszystkie formy współpracy z naszym przedsiębiorstwem.
W Polsce pierwszy dom odwrócony został wybudowany w 2007 roku na Kaszubach w małej miejscowości Szymbark . Uroczystego otwarcia dokonał Pan Prezydent R.P. Lech Wałęsa wraz z małżonką. Dom do góry nogami stał się symbolem obalenia komunizmu w Polsce , odwrócenia starego ładu i porządku, postawienia na głowie współczesnej rzeczywistości i wartości, pokłonem dla ruchu solidarnościowego. Obecnie Szymbark stanowi prężnie działające centrum turystyczne z wieloma atrakcjami, które przyciąga na Kaszuby rzesze turystów.
Wierzymy głęboko, że polski dom do góry nogami przyniesie wymierne efekty w postaci ożywienia ruchu turystycznego gminy Fengjing i przyciągnie do Chin polski kapitał. Życzliwość z jaką spotkaliśmy się w dystrykcie Szanghaj spowodowała, iż nosimy się z przeprowadzeniem dalszych inwestycji w Chinach.