Jesteś tutaj

Polski satelita BRITE-PL Heweliusz wyniesiony na orbitę przez chińską rakietę

Poznanie tajemnicy błękitnych olbrzymów i roli konwekcji i mieszania intryguje polskich naukowców. Obserwacja wnętrza gwiazd staje się możliwa, gdy odbywa się bezpośrednio w kosmosie. Potrzebne do tego oscylacje gwiazd często mają tak małe amplitudy, że wywołanych nimi zmian blasku nie da się obserwować z powierzchni Ziemi z powodu falowania atmosfery. Dodatkowym utrudnieniem w procesie badawczym poza intensywnością życia błękitnych olbrzymów jest ich bardzo krótki cykl życia. Żyją krótko i intensywnie, by zakończyć życie jako supernowe i rozproszyć w przestrzeń produkty zachodzących w nich reakcji.

Podczas listopadowej konferencji „Polska w kosmosie – wczoraj, dziś, jutro”  prof. dr hab. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN przedstawił aktualny status programu.

Zbudowanego w Polsce drugiego satelitę naukowego BRITE-PL HEWELIUSZ na orbitę okołoziemską wyniosła chińska rakieta Long March-4B. Została ona wystrzelona z kosmodromu Taiyuan Satellite Launch Center. Polski satelita BRITE-PL Heweliusz został wystrzelony na podstawie kontraktu zawartego przez Polskie Konsorcjum Projektu BRITE i chińską firmę China Great Wall Industry Corporation (CGWIC) pod patronatem Centrum Badań Kosmicznych PAN, Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, a także China Great Wall Corporation oraz China National Space Administration.

Źródło:  www.cbk.waw.pl, www.pekin.msz.gov.pl