Jesteś tutaj

Rekordowo niskie stawki za TEU kontenerowców na szlaku Azja – Europa Północna

W bieżącym tygodniu szanghajski indeks opłat frachtowych (SCFI) spadł do wysokości 586 USD za TEU, czyli o 5,5 procent mniej niż w 16 tygodniu.

Przedłużający się trend spadkowy analitycy przypisują wpływowi zawirowań w polityce wewnętrznej wielu krajów, spadkowi siły zakupowej konsumenta oraz napiętej sytuacji konfliktowej na Ukrainie. Ben Hackett z  Hackett Associates, firmy konsultingowej z branży morskiej, sugeruje możliwość zmiany na wewnętrznym rynku unijnym wynikającego z zachowań konsumenta. Konsumenci w obecnej dobie mogą mniej wydawać, a więcej oszczędzać.

Wszyscy armatorzy oczekują na przesilenie i zmianę trendu. W ubiegłym roku w kwietniu stawki skoczyły aż o 44 procent, z 842 do 1214 USD za TEU.

Analitycy z agencji North Europe Global Port Tracer przewidują spowolnienie na szlaku Azja – Europa Północna  – eksport i import wzrośnie tylko o 1,8 procent. W roku 2014 eksport wzrósł o 8,4 procent., a import o 9,5 procent. Eksperci z Alphaliner zauważają, iż w roku bieżącym ładowność jednostek zawijających do północnoeuropejskich portów wzrośnie o 9,1 procent. Na 18 spośród 21 nitek armatorzy zapowiedzieli pojawienie się kontenerowców o średniej nośności 12 tys. TEU.

Źródło: gospodarkamorska.pl