Jesteś tutaj

UE nałoży embargo na Egipt

Zgodnie z decyzją szefów dyplomacji państw członkowskich, Unia Europejska zawiesi eksport do Egiptu broni i sprzętu, ponieważ istnieje ryzyko ich wykorzystania do „stosowania represji”.

Obradujący na specjalnym posiedzeniu w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich potępili przemoc w Egipcie, gdzie w trakcie zamieszek między policją a zwolennikami obalonego prezydenta Mohammeda Mursjego zginęło już około 8000 osób.
 
W końcowym dokumencie nadzwyczajnego spotkania Rady UE stwierdzono, że operacje egipskich sił bezpieczeństwa wobec stronników Mursiego były nieproporcjonalne, ale jednocześnie przyznano, że na potępienie zasługują również „akty terroryzmu”, jak zabójstwa policjantów na półwyspie Synaj i ataki wymierzone w chrześcijan, a także instytucje rządowe i muzea.

Unia Europejska apeluje o powrót do dialogu i wyraziła gotowość do pomocy w  poszukiwaniu politycznego rozwiązania konfliktu w Egipcie. Jednocześnie kraje UE uzgodniły, iż „zawieszą licencje” na eksport do Egiptu sprzętu, który „mógłby służyć represjom oraz przyjrzą się współpracy z Egiptem w sferze bezpieczeństwa”. Oznacza to, że wszystkie pozwolenia na wywóz do Egiptu broni i sprzętu wojskowego z krajów UE muszą zostać poddane rewizji.

Ambasada RP w Egipcie odradza odwołanie podróży turystycznych i biznesowych do Egiptu.

Źródło: PAP